New York Times пише за намеренията на САЩ да разширят възможностите за подслушване на комуникацията и онлайн. Според компетентните служби, все повече се използват алтернативни методи за комуникация, които не могат да се контролират като класическите телефонни и пощенски услуги. Като пример за нови средства за комуникация се дават Blackberry телефоните, Skype, Facebook и неназовани peer-to-peer програми за обмен на съобщения. Аргументацията е, че новите средства за комуникация осигуряват ненамеса на трета страна, а в интерес на правителството на САЩ е те да имат възможност за контрол, независимо от средството за общуване.
Цел на предложението е да изключат възможността за функциониране на технология, която не дава възможност на правителството да проследява обменяните съобщения и с тази цел предвиждат задължение:
- Комуникационните услуги, които криптират съобщенията между общуващите, да предоставят средство за разшифроването им от трета страна;
- Базирани в чужбина доставчици, които оперират на територията на САЩ, да създадат служба в страната, която да има възможност да осъществява прихващане;
- Разработчиците на софтуер за peer-to-peer комуникация да преработят продукта, по начин, който позволява подслушване.
Най-интересен коментар на идеята прочетох в CNet, дискусия в PBS и позицията на ACLU. Моята надежда е тази идея да последва съдбата на Clipper чипа и да подейства като стимул за осъзнаване на проблема и създаване на по-съвършени технологии за гарантиране тайна на съобщенията.
САЩ са световен локомотив за такива промени и ако стане там, то ще е единствено въпрос на време да стигне и до България.