Непосредствено след атаките в Южен Израел, отношенията между доскорошните съюзници – Египет на Мубарак и Израел – се обтегнаха.
Днес Египет има цена, както и кръвта на всеки един египтянин – се чуха гласове от египетското политическо пространство, загатвайки, че след падането на Хосни Мубарак, изкуствено поддържаните близки отношения между Тел Авив и Кайро са поставени пред нови реалности.
Причина за острите изказвания стана инцидент на израелско – египетската граница, където трима египетски войници бяха убити от израелските окупационни сили, патрулиращи по протежение на границата с Египет, в близост до Ивицата Газа. Тези събития идват пък след атаки в Южен Израел, по – специално град Ейлат, където загинаха няколко души при атака върху автобус и кола.
Египет изтегли посланика си от Израел, а посолството на Израел в Кайро бе нападнато и оградата бутната. Премиерът Есам Шараф свика извънредно заседание на кабинета заради обтягащите се отношения между Израел и Египет, като призова израелският посланик в Кайро да даде отговор на това как израелски хеликоптер е убил случайно трима души от египетската гранична полиция, докато преследвал въоръжени мъже, за които Израел предполагал, че са свързани с атаките в Ейлат по – рано същият ден. Бившият посланик на Израел в Египет, Шалом Коен, пристигна днес в Кайро, за да помогне за изглаждането на отношенията, в качеството си на дипломат, имащ опит в Египет.
Докато Есам Шараф призоваваше за компенсация и извинение от Израел за убитите трима служители на гранична полиция, пред израелското посолство в Кайро се събира тълпа, която отправи искания да бъде експулсиран израелският посланик в Египет. Друго искане бе за по – голямо военно присъствие в Синай, за да бъде защитено населението. Демонстрантите събориха метални и бетонни бариери около посолството, съобщава кореспондентът на Al Jazeera Рауя Рагех.
Според израелското разузнаване, мъжете, атакували в Южен Израел, са преминали през Синай, и през Ивицата Газа са преминали от другата страна. Това пък даде “зелена светлина” на израелските сили да атакуват Ивицата Газа, като загинаха няколко души, а десетки са ранени. Ударите над Ивицата продължават, въпреки, че Хамас заявиха, че нямат нищо общо с атаките в Ейлат. Всъщност досега не се разбра кой е виновен. Въпреки реакцията на Хамас, ”Бригадите Изедин ал Касам”, заявиха, че заради ударите по Газа прекратяват временното спиране на огъня с Израел.
Интересно е, че два дни преди атаките в Ейлат, израелските военновъздушни сили започват серия от нощни нападения над Рафа, Хан Юнис и град Газа – три от петте най – големи града в Ивицата Газа. Шест палестинци са убити. При продължаващите сега удари, които Израел твърди, че са в отговор на атаките в Ейлат, четиринадесет души са убити, като сред има и деца. Каква вина носят тези същества за станалото в Ейлат, никой досега не може да обясни. Най – вероятно ще бъдат разглеждани, като “съпътстващи жертви” и толкова.
Ударите по Газа идват след атаки по Ейлат, които са следствие на продължаващи удари по Газа. Кръгът от омраза и гняв се затваря в последователност, която води единствено към ескалация на напрежението. Ударите по Газа са ненужни и анти-хуманни. Израел излива гневът си за атаките на своя територия върху обичайният заподозрян – Ивицата Газа – без да има разследване. Работи се единствено с предположения, които виждаме до какъв резултат водят. Така до никъде няма да се стигне, освен до нова война.
Сблъсъци между палестинци и израелски военни части продължават и в момента на писането на този постинг. Арабската лига ще има извънредно заседание.