Въпреки, че нямаше много хора (70-80 души), акцията беше успешна. Имаше настроение, дух, общуване, активност при изказванията. Организацията беше добра с изключение на малко технически проблеми в началото и една питанка към организаторите за началния час.
Отразяването от медиите беше повече от идиотско, но за мен поне, това няма никакво значение. Напротив, ако тази инициатива иска да има реално развитие, трябва да се стреми, не да влезе, а да стои встрани от „основния поток“ новини, които т.нар. медии спускат на „публиката“. Защото „отстрани“ са истинските хора с истинските им проблеми.
А колкото до журналистите, с приятели от доста време разговаряме или спорим за това как се отразяват „неконвенционалните“ протести и инициативи. Понякога, категорично, става въпрос за съзнателни манипулации, изпълнение на поръчка или редакционна политика от сорта на „за тия лошо или нищо“. Но повечето пъти, си имаме работа с най-обикновена човешка глупост. Те завалиите, са кухи като хралупи, не трябва да ги съдим толкова строго. Какво ти разбира голопъпчеста репортерка от пряка демокрация, кризи и революции и що за материал може да напише освен щуротии…
Другата потенциална опасност пред тази инициатива, която надавам се, че няма да се допусне у нас, е залитане към либерализъм и реформизъм. В момента, в световното движение на „разгневените“, „окупиращите“, за „пряка демокрация“ или както и да се нарича, има сблъсък между по-радикалните активисти, които са и тези които стартираха и организираха протестите и разни присламчващи се либерали. Например в САЩ, лявото крило на Демократическата партия се вре да участва в „окупациите“, все едно не са управляваща партия, а Обама и Хилъри падат от небето…
Ето и снимки и видео от вчерашния протест в София. Чакаме снимки и видео от приятелите в Пловдив и тяхната акция.
[…] Бай Благой за Без Лого Категории: Гледни точки, Седмичник | Видяна 1 пъти | […]
Ами аз мисля, че в България и без това сме толкова малко засега, че едва ли ще стигнем до някакъв реформизъм, въпреки че в събота имаше представители на партии, макар и малки. Жалко е че демократите в САЩ се присламчват към тези протести, трябва да бъдат отстранени, особено ако идват не като хора, а като политически сили. Мисля, че в Испания и Гърция такива неща не се допускат – никакви политически знамена и символи, вкл. и анархистки. Въпреки, че националните флагове там хич не ме радват, даже напротив. Но мисля, че дори и у нас, пък и по време на протестите в Македония хората там се обявиха против партиите, въпреки че имаше такива с по-дясно мислене….
Абе, колкото и да не им се иска на някои, положението е такова – интернетификация + пряка демокрация = анархизация -)))