След предприятията, които увеличават продължителността на работното време, без допълнителна парична компенсация (“Лонза”), тези, които изплащат заплатите на работниците от граничните райони на Швейцария в евро, вместо във швейцарски франкове (“Вон Рол”), дойде ред и на тези фирми, които уволняват работниците си само защото техните печалби не са достатъчно големи в очите на пазара или за да подобрят още повече своята рентабилност. Такъв е случаят с химическите предприятия. В края на 2010 г. “Рош” обяви закриването на 6000 работни места, от които 770 в Швейцария; преди няколко седмици “Хънтсман” също обяви закриването на работни места; във вторник, 25 октомври 2011 г. водещата швейцарска фармацевтична фирма “Новартис” обяви, че закрива около 2000 работни места, от които 1100 в Швейцария; затварянето на представителството на “Пранжен” в гр. Нион остави без работа около 320 души.
Варварските методи от страна на ръководството
Новият изпълнителен директор на “Новартис”, американецът Джо Хименес, предприе тази категорична мярка без никаква предварителна консултация или преговори нито с представителите на работниците, нито със синдикатите, нито с държавни представители. Арогантността от страна на Джо Хименес беше толкова голяма, че той обяви тази новина точно тогава, когато предприятието се хвалеше със своите отлични резултати през третото тримесечие на 2011 г., като изтъкваше, че оборотът му се е повишил с 20 % и че печалбата му от началото на годината до момента е достигнала 8 милиарда щатски долара.
Работниците бяха шокирани от тази новина за закриването на работните места и за съкращаването на персонала. Те бяха свикнали с поздравления и радостни новини от страна на ръководството на фирмата. В момента обаче, изправени пред такава бруталност, те имат нужда от подкрепа и поддръжка от страна на прогресивните сили. След първия протест тази събота в Базел, на който присъстваха почти хиляда души, във вторник работниците от Нион организираха втори протест пред Главния Съвет във Во. В сряда беше създаден комитет за солидарност, а в петък ще има още един протест, организиран от работниците от представителството на “Пранжен” в Нион, които ще се присъединят към тези от “Новартис”.
Успоредно с това, синдикатът “Униа” стартира он – лайн подписка с лозунга: “За защита на работните места, а не на печалбите!” с ясното и поучително послание: “Преди да започнат с уволнениятя, предприятията трябва да “орежат” от бонусите на мениджърите и от приходите на акционерите!”. В тези времена на капиталистическа бруталност, когато шефовете се опитват да представят съкращенията като “неизбежни”, повече от необходимо е отново да бъде поставен на дневен ред основният синдикален принцип, според който “трудът трябва да бъде над капитала”. Работниците от местната химическа промишленост отхвърлиха колективния трудов договор за следващата година, като поискаха по – добра защита против уволнения. Едно такова решение може би отваря пътя към нова мобилизация от страна на работниците в този бранш.
Да се противопоставим на силните на деня!
Докато яростта от страна на шефовете се разпространява навсякъде и обхваща все повече и повече предприятия, все пак трябва да поздравим и да подкрепим желанието на работниците да се борят и да се съпротивляват. Също така трябва да се организират много повече и възможно най – всеобхватни протестни движения, с които да се спрат съкращенията на работниците. През последните дни, в медиите видяхме намесата на държавните съветници като либерала Лойба и християн – демократа Унгер; Главният Съвет във Во единодушно прие резолюция, която да подкрепи работниците . . . Всички тези предприети действия показват още по – очевидно бруталността на съвременния капитализъм. Въпреки това, не трябва да сме наивни: решенията на Лойба и на Унгер няма да бъдат полезни за работниците. Веднага след обявяването на съкращенията, Каспар Баадер предложи своята идея за спасителен план за фармацевтичната индустрия. Накратко: под претекст да запази работните места, той предложи да бъде внесено искане до Федералния съвет за още по – големи данъчни облекчения за фармацевтичните фирми и освен това замразяване на понижението на цените на лекарствата. Други лобисти от фармацевтичния бранш поискаха и осигуряване на по – голяма “гъвкавост” и премахване на ограниченията в дейността на компанията “Суисмедик” относно пускането на нейни нови медикаменти на пазара, а също така и по – засилен контрол върху лицензите по европейски и американски стандарти. Няколко седмици след като увеличи продължителността на работното време, “Лонза” поиска също така и данъчни облекчения, както и значителни отстъпки от цената на използваното електричество във Вале.
Основни въпроси
Съкращенията в “Новартис” поставят още по – сериозно въпроса за незаконното проникване на частните интереси в толкова важни и стратегически сфери като фармацевтичната индустрия и търговията с лекарства. Бруталността на тези съкращения в Швейцария е само една малка част от разгърнатия грабителски план на фармацевтичния гигант от Базел. Този грабителски план (заедно с ултимативния натиск, който се осъществява с помощта на доживотните лицензии) е насочен против работниците от чуждестранните представителства на въпросната швейцарска компания, както и против населението на по – бедните държави от Юга.
Точно поради тази причина, настоящата борба на работниците и подкрепата, от която те имат нужда, трябва да премине през един по – критичен поглед върху компанията в нейното цялостно функциониране и през солидарността към работниците от другите засегнати представителства. Тази борба трябва да премине и през една много по – мащабна и взаимна съпричастност между служителите на “Новартис” и социалните движения, които се борят против мултинационалните дружества. Очевидно е, че единствената цел на тези мултинационални фармацевтични дружества, е да лишат хората от здравеопазване и от лекарства.
Превод от френски език:
Ирис Ким
Еи за т’ва всички ще избягат в Китай, щото в Европа трябва да носиш на гръб и синдикатите….
Ти да не мислиш, че в Китай е цвете?