Помните ли китайската компания, която произвежда хардуер за гиганти като „Епъл“ и „Майкрософт“, и която се прослави печално с масовите самоубийства на свои служители? Компанията е един от най-големите работодатели в Китай, като дава работа на 1,2 млн. души. Освен безплатна храна и квартира, тя уж осигурява на служителите си безплатен достъп до съоръжения за отдих и дори горещ телефон за психологическа помощ. Заплатите са малко по-високи от средните за района.
Самоубийствата като че ли приключиха. Но, „презадоволени“ от грижите на компанията, работниците намериха нов начин да се забавляват. 2000 души в частно общежитие на компанията взели, че се сбили помежду си. Имало 40 пострадали и няколко арестувани. Причината за сблъсъка още се разследва, обаче не била „свързана с работата“.
Точно така информацията излезе по нашите масмедии. Обаче в Без Лого можем да прочетем по-различна история: „Сблъсъци между работници и спец-части на китайската полиция са избухнали във фабрики на Foxconn с 79 хиляди работници в китайския град Тайюан. Размириците са започнали след репресивни действия на охраната на заводите срещу работниците.“
Разликите са малки, но съществени. Има значение дали полицията разтървава побойници или потушава бунтове. Неофициалната информация в китайската Мрежа е, че няколко охранители са били работник „почти до смърт“. Нататък е ясно, скоро се стигнало до „хаотична сцена, в която голям брой работници бият охранителите“. Разбира се, според отдел „връзки с обществеността“, това е „бой между служители“. Полицаите, изпратени за укротяване, са тежковъоръжени специалисти по масови безредици. Въпреки че са екипирани професионалисти и са два и половина пъти повече от „участниците в сбиването“, те са имали нужда от 5 часа, за да „въдворят ред“. За сравнение, в самодоволния Запад само видът на една патрулка е достатъчна, за да накара 10-тина разярени за бой пияници да се прегърнат любовно.
В Китай няма синдикати, но според „активист по трудовите права от Хонг Конг“, „има дълбоко вкоренено чувство на безсилие и гняв сред служителите и няма друг начин да бъде освободено, освен насилието“. Той препоръчва намирането на „какъвто и да е начин за обсъждане на проблемите“.
Компанията обеща „да направи каквото трябва“.
Големият въпрос, който медиите задават, е „Произвежда ли се iPad в тази фабрика?“.
А в Мрежата остана снимка на преобърната изгорена кола.
As Millions Buy iPhone 5, Chinese Workers at Apple Plant Foxconn Protest Work Conditions