Великата депресия не унищожава капитализма, но както Джон Мейнард Кейнс предрича няколко години по-рано, довежда до „края на laissez-faire“ – саморегулирането на пазара. От 30-те до началото на 50-те години оптимистичната етика на Новия курс дава път на разширени военни програми; инвестира се в инфраструктурни проекти, за да се отворят нови работни места, и се създават нови социални програми с цел да се ограничи влиянието на крайната левица. Това е период, в който компромисът между „ляво“ и „дясно“ не се възприема като грозна дума, а като част от благородната мисия да се предотврати раждането на един свят, в който – както Кейнс пише на президента Франклин Д. Рузвелт през 1933 г. – „консерватизмът и революцията“ остават сами „да се сражават помежду си“.
Джон Гълбрайт описва основната мисия на политиците и икономистите от този род като „избягването на депресия и предпазването от безработица“.
Втората световна война прави борбата срещу бедността още по-неотложна. Нацизмът намира почва в Германия тогава, когато страната е в разрушителна депресия, предизвикана от репарациите след Първата световна война и задълбочена от краха през 1929 г. Още преди това Кейнс предупреждава, че ако светът допусне подход на свободния пазар към бедността в Германия, обратният удар ще бъде жесток: „Възмездието, смея да предрека, няма да закъснее“. Думите му остават нечути, но когато Европа се изгражда наново след Втората световна война, западните сили приемат, че пазарните икономики трябва да гарантират основните блага, в противен случай обезверените граждани може отново да се обърнат към по-привлекателна идеология, била тя фашизъм или комунизъм. Това прагматично условие довежда до създаването на почти всичко, което днес свързваме с отминалите дни на „поносимия“ капитализъм – социалното осигуряване в САЩ, общественото здравеопазване в Канада, социалните помощи във Великобритания, защитата на работниците във Франция и Германия.
В развиващите се страни набират сила подобни, но по-радикални настроения, обикновено наричани „девелопментализъм“ или „национализъм на Третия свят“. Теоретиците на девелопментализма твърдят, че тези икономики могат да се измъкнат от порочния кръг на бедността само ако заложат на вътрешноориентирана индустриализация – вместо да изнасят към Европа и Северна Америка природни ресурси, чиито цени намаляват системно. Девелопменталистите защитават
контролирането и дори национализирането на петролната индустрия, рудодобива и други ключови отрасли, за да може един здравословен дял от приходите да поддържа водения от правителството процес на развитие.
През 50-те години девелопменталистите – също като богатите държави – бележат серия от добри резултати. Най-напредналата лаборатория на девелопментализма е т.нар. Южен конус: Чили, Аржентина, Уругвай и част от Бразилия. Сърцето му е в Сантяго (Чили) – в Икономическата комисия на ООН за Латинска Америка. От 1950 до 1963 г. Комисията се ръководи от Раул Пребиш, който подготвя екипи от икономисти и ги изпраща да работят като политически съветници на правителствата от континента. Националисти като Хуан Перон превръщат идеите в практика, наливайки държавни пари в инфраструктурни проекти (например магистрали и стоманолеярни заводи), давайки на местния бизнес щедри субсидии за изграждането на фабрики за серийно производство на автомобили и съдомиялни машини и ограничавайки вноса на чужди стоки чрез непосилни мита. През този зашеметяващ период на експанзия Южният конус заприличва повече на Европа и Северна Америка, отколкото на останалата част от Латинска Америка и Третия свят. Работниците в новите фабрики формират мощни профсъюзи, които договарят заплати на нивото на средната класа, и изпращат децата си да учат в новопостроените държавни университети. Зеещата пропаст между местния хайлайф елит и селското население се стеснява.
Към 50-те Аржентина има най-многочислената средна класа на континента, а съседният й Уругвай е с 95 % грамотност сред населението и предлага безплатно здравно обслужване на всички свои граждани. По това време теорията на девелопментализма е толкова успешна, че Южният конус се превръща в символ за бедните страни по света – в доказателство, че класовото разделение между Първия и Третия свят наистина може да бъде премахнато.
Целият този успех на управляваните икономики – от кейнсианския Север до разширяващия се Юг – прави черни дните на Икономическия отдел на Чикагския университет. Президенти и министър-председатели се обръщат към Харвард, Йейл и Оксфорд – вечните врагове на чикагските икономисти, – търсейки помощ за опитомяването на пазара. Почти никой не го е грижа за предизвикателните теории на Фридман. Но има и изключения:
неколцина души живо се интересуват от идеите на Чикагската школа.
Малко са, но са силни.
За лидерите на американските международни корпорации, борещи се в този негостоприемен за тях нов свят срещу все помощните профсъюзи, годините на следвоенния бум са несигурни времена. Икономиката се развива бързо, създава се огромно богатство, но собствениците и акционерите са принудени да заделят значителна част от това богатство за корпоративни данъци и за заплати на работниците. Всички са добре, само че ако се завърнат правилата отпреди Новия курс, някои хора биха били много по-добре.
Ролята на държавата срещу принципа на свободния пазар носи загуби на корпорациите. Ясно е, че за да възвърнат предишните си позиции, те се нуждаят от контрареволюция и от преминаване към нова форма на капитализъм, по-слабо регулирана дори от онази преди Великата депресия. Но Уолстрийт не може да води сам този кръстоносен поход – не и при настоящия политико-икономически климат. Ако близкият приятел на Фридман Уолтър Ристън, управител на „Ситибанк“, излезе напред и заяви, че минималната работна заплата и корпоративният данък трябва да бъдат премахнати, той естествено ще бъде заклеймен като разбойник. И точно тук се намесва Чикагската школа. Бързо става ясно, че когато тези аргументи се защитават от самия Фридман – брилянтен математик и даровит оратор, – те ще звучат по съвсем друг начин. Дори да бъдат отхвърлени като погрешни, все пак ще бъдат пропити с аурата на научната безпристрастност. Заради огромната полза от корпоративните интереси, прокарвани посредством академични или псевдоакадемични институции, Чикагската школа е залята с дарения и завъжда глобална мрежа от десни мозъчни тръстове, които разпръсват воините на контра-революцията по целия свят….
Първо, правителствата трябва да премахнат всички правила и регулации, спъващи натрупването на печалба. Второ, трябва да продадат всички активи, които притежават и които корпорациите могат да управляват с цел печалба. Трето, трябва драстично да орежат финансирането на социалните програми.
Либерализация, дерегулация, приватизация и орязване на бюджета – това е ФОРМУЛАТА ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА БЕЗСРАМНО БОГАТСТВО И СКАНДАЛНА БЕДНОСТ!
Следвайки посочената логика, сегашният Европейски съюз насърчава конкуренцията между народите – надпревара за максимално ограничаване на социалните придобивки, несигурност, отваряне на държавните предприятия към конкуренцията… В подобна схема, основана върху социалния дъмпинг, задължително се създава бедност.
Европейският съюз отслабва силите за съпротива и намеса на гражданите и действащите лица в социалната сфера. Властта е концентрирана на върха; въвеждат се системи за принуда, проверки, санкции… чак до контрол на националните проектобюджети преди разглеждането им от националните парламенти. По тази логика социалното се превръща в променлива стойност в икономическата война.
“Специфичният набор от глупави идеи, които претендират за името „икономика на предлагането“, е нестабилна доктрина, която би имала слабо влияние, ако не кореспондираше с предразсъдъците на богатите.“, пише Кругман….защото
Важна особеност на неолибералната доктрина, генерираща силна зависимост на развиващите се страни от притока на инвестиции от развитите държави като средство за съживяване на икономиката, е това, че реформите, базирани върху Вашингтонския консенсус, пораждат редица ограничения пред растежа на съвкупното търсене, чрез което възпират и растежа на реалния БВП.
Кризата обаче засяга много по-дълбоки проблеми от вече посочените:
Моделът на груб индивидуализъм, съчетан с пазарен фундаментализъм, промени не само начина, по който индивидите възприемат себе си и своите предпочитания, но и по който общуват помежду си. В един свят на груб индивидуализъм нуждата от общност почти не съществува, а нуждата от доверие отпада напълно. Правителството е пречка; то е проблемът, не решението. Но ако външните рискове и пазарните провали преобладават, налага се да се прибегне до колективни действия и в общия случай доброволните договорености не са достатъчни (просто защото няма „принуда“, няма начин да се гарантира, че хората ще се държат по начина, по който трябва). По-лошото е обаче, че
грубият индивидуализъм, съчетан с необуздан материализъм, доведе до подкопаване на доверието.
Дори и в една пазарна икономика доверието е смазката, с чиято помощ функционира обществото.
Ако не предприемем фундаментални промени по пътя си напред, никога вече да разчитаме на доверието. И първата стъпка в тази посока е да подсетим
НЕОЛИБЕРАЛИТЕ, ЧЕ „СВОБОДАТА НА ЛИЧНОСТТА СВЪРШВА ТАМ, КЪДЕТО ЗАПОЧВА ДА ПРЕЧИ НА ОСТАНАЛИТЕ“ !
В. Иванова
Литература:
Клейн, Нейоми. Шоковата доктрина. Възходът на капитализма на бедствията. С. Изток-запад, 2011
Кругман, Пол. Завръщането на икономиката на депресията и кризата от 2008 г. София, Издателство „Изток – Запад”, 2009 г.
Морис Чарлз. Мъдреците. Уорън Бъфет, Джордж Сорос и Пол Волкър. С. 2010
Стиглиц, Джоузеф. Свободно падане: Америка, свободните пазари, кризата и виновните за нея. София, издателска къща „ИнфоДар”, 2010 г.
С една забележка само, че авторката обединява всички западноевропейски страни под названието „западните сили“, които приемат принципите на „поносимия“ капитализъм и съвсем пропуска да съобщи, че върху основата за „поносимия капитализъм“ на кейнсианството в доста европейски страни – със сигурност поне осем на брой – след Втората световна война и до днес на принципите на реалната демокрация се изгражда Държавата на всеобщото благоденствие, която много успешно успява да устои на натиска на глобализма, макар в доста от тях да управляват неолибералисти.
Моля да ми посочите тези държави!
Ами, на първо място, Скандинавските, от запад на изток – Исландия, Норвегия, Швеция, Дания – плюс Финландия, освен това Австрия, Германия, Холандия. Например.
Емилия, нека обясня за богатите страни:
Всички изброени държави или пряко участват в засмукването на ресурси и евтин труд (от Азия,Африка, ЮАмерика към Европа и САЩ), или са косвено облагодетелствани от него.
Холандия – колониална империя
Австрия- наследник на Австро-Унгарската империя.
Германия- залята от американски пари след ВСВ, за да е достатъчно лъскава витрина на западния модел.
Дания – и ние да притежавахме Гренландия с нейните ресурси, и ние щяхме да сме богати.
Финландия, Швеция и Норвегия имат историческа и географска предпоставка за благоденствие. Тоест – те са изначално премирани в развитието си. Имат огромния воден ресурс, естествена водна защита от врагове, удобни водни транспортни връзки. Днес не позволяват никой да им краде богатите ресурси (сладка вода, гори, петрол, газ, въглища, мед, злато, уран…) и си благоденстват от тях.
Исландия е 300хил.души с ресурси като за 3млн. => следователно – благоденствие.