“Заедно изискваме свобода на придвижването и справедливо развитие!”
Солидарната мрежа “Африка – Европа Интеракт” обединява различни активисти от Мали, Австрия, Германия и Холандия. Тя е създадена през 2009 година по инициатива на различни африкански и европейски активисти с цел защита на правата на емигрантите и бежанците, които пристигат в Европа, както и за осигуряване на тяхното свободно придвижване през границите. Освен това солидарната мрежа “Африка – Европа Интеракт” се бори активно против миграционните политики на Европейския съюз (като например “Фронтекс”) и против директивите за връщане на емигрантите. “Африка – Европа Интеракт” потвърждава факта, че всички емигранти са жертви на миграционните политики, които по своя характер са силно полицейски и репресивни. В този смисъл солидарната мрежа осъжда остро изолацията на емигрантите в “лагери за бежанци”, полицейското и расистко насилие и изгонването на емигрантите.
“Африка – Европа Интеракт” е категорично против милитаризирането и засилената охрана на границите между страните от Севера и тези от Юга. Мрежата осъжда също така и “сътрудничеството” между африканските правителства и европейските държави в областта на миграционната политика. “Африка – Европа Интеракт” изработва и публикува (заедно с две други мрежи, които също са активни в тази сфера) декларация, озаглавена “Свобода вместо “Фронтекс” – демокрацията е невъзможна без свободно придвижване за всички хора” (http://www.afrique–europe–interact.net/?article_id=429&clang=2). В този текст се намира цялостната позиция на солидарната мрежа и информация за революционното пробуждане в арабския свят. Съвсем ясно е изразена и гледната точка както против макрополитическите интереси на Европейския съюз, така и против запазването и / или повторното изграждане на един расистки режим по отношение на емигрантите. “Африка – Европа Интеракт” се стреми да разобличи съвсем ясно бруталната външна политика на Европейския съюз като цяло, който използва периферните държави – членки изключително и само, за да изпълняват ултимативно наложените от Брюксел чисто икономически интереси, както и такива, свързани със сигурността на ЕС.
По време на нашето организирано “пътешествие за свобода на придвижването и справедливо развитие” от Мали до Сенегал през месец януари 2011 година, “Африка – Европа Интеракт” се запознава с много случаи на изгонване на хора, както и на расистко третиране на бежанците и на трудовите мигранти. Става въпрос за хора от Западна Африка, тръгнали да търсят работа в страните от Северна Африка и най – вече в Либия. След началото на бунтовете в Либия, подобни случаи на нечовешко отношение са регистрирани и в тунизийските бежански лагери. Това е причината, поради която солидарната мрежа “Африка – Европа Интеракт” провежда задълбочен анализ на ситуацията в тези бежански лагери и разобличава непукизма на ЕС по отношение на бежанците. Апелът “Гласът на Шуша: да отворим пътищата към изгнаниците и да приемем бежанците!” е резултат от пътуването, което солидарната мрежа провежда в Тунис през месец май 2011 г. (http://www.afrique–europe–interact.net/?article_id=429&clang=2).
Общата цел на представителите на солидарната мрежа е да дискутират заедно с активисти от страните от Северна Африка, както и с активисти от страните на юг от Сахара и заедно да обсъдят различни начини за изграждане и развитие на нови видове взаимоотношения – най – вече в сферата на миграционната политика.
Ето какво включва конкретният проект за сътрудничество между средиземноморския “Север” и “Юг”, който се казва “Boats 4 People” (“Флотилия на солидарността”). Този проект стартира през месец април 2012 година и целите му са следните:
• Разобличаване на ужасите, които преживяват бежанците във водите на Средиземно море между Тунис и Италия; осъществяване на правото на гражданско наблюдение върху средиземноморските зони, в които се извършва нечовешко отношение към емигрантите, както и в центровете, където са затваряни бежанците, пристигащи в Италия;
• Разпространение на информация относно актуалната ситуация (в пресата, в парламентарните среди, сред моряците и т. н.);
• Постоянно напомняне на всички какви са изискванията за правото на пътуване по вода и изразяване на гражданска подкрепа на моряците, които оказват първа помощ на бежанците и само заради това биват преследвани;
• Събиране на свидетелски показания с цел оформяне на жалби пред най – различни международни инстанции срещу различни организации (гранична полиция, Фронтекс, НАТО и т. н.), които да бъдат обвинени в неоказване на помощ на хора в опасност, както и в потъпкване на правата на хората, които търсят убежище;
• Засилване на европейско – африканската солидарност в рамките на миграцията и защитата на правата на емигрантите;
• Създаване на основна мрежа от активисти по двете крайбрежия на Средиземноморието за осъществяване на правото на наблюдение на ситуацията там, както и за оказване на помощ на бежанците и на емигрантите.
През месец април 2012 година представители на солидарната мрежа “Африка – Европа Интеракт” посетиха Тунис, за да обсъдят и подготвят настоящия проект заедно с други организации, с емигранти (от Тунис и от страните, намиращи се на юг от Сахара) и с техните семейства.
Солидарната мрежа “Африка – Европа Интеракт” остава отворена за всички организации, както на Север, така и на Юг; за хората, споделящи същите ценности в духа на солидарността, обмена на опит и желание за борба против всички форми на господството – икономическа, политическа, социална, културна, расова, неоколониална, сексистка и т. н. Това, което ни обединява, е убеждението, че един друг свят е възможен; свят без граници и без експлоатация; свят, освободен от дискриминация, основаваща се на произхода, етноса, расата, цвета на кожата, религията, пола, начина на живот и т. н.
Повече актуална информация на различни езици можете да намерите в интернет:
www.afrique–europe–interact.net
www.boats4people.org
Превод от френски език за „Без Лого“:
Ирис Ким