Международната кампания за солидарност с 595 гръцки чистачки от Министерството на финансите, стачкуващи вече една година, достигна своята кулминация на 20 септември 2014г, обявен за международен ден за протест и солидарност с тях.
Протести и събирания се проведоха в десетки европейски градове, сред тях Лондон, Мадрид, Берлин и Марсилия.
Тази кампания за солидарност беше стартирана от малки синдикалистки и активистки групи в няколко европейски държави, но накрая към нея се присъединиха и някои от най-големите профсъюзи в Европа като например британския TUC (Trades Union Congress), организация с 6,2 милиона членове.
Стачкуващите чистачки влязоха и в т. нар, Европейски парламент, поканени от българката Костадина Кунева, евродепутат от гръцката СИРИЗА.
Каква е предисторията? През септември 2013г, 595 чистачки от Министерството на финансите са уволнени. Оттогава, всеки ден те продължават своята борба в защита на работните си места, организират протести, бяха бити от полицията, направиха палатков лагер пред Министерството на финансите в Атина в началото на месец май тази година. На първа инстанция съдът отсъжда в полза на чистачките задължавайки държавата да ги върне на работа, но после Върховният съд „замразява“ предходното съдебно решение.
Окончателното решение дали ще бъдат уволнени или не, трябваше излезе на 23 септември 2014г.
През тази година на стачка и борба, Правителството и купешките медии не спряха да сипят лъжи и клевети по адрес на борещите се жени, като например, че взимали по 3000 евро заплата. Истината е, че тези жени ( някои с по 15 години стаж) са работили средно между 3 и 8 часа на ден и са получавали заплати между 350-750 евро.
Някои казват, „Ама добре, 500 чистачки да чистят една сграда на Министерството на финансите?“ Истината е, че не чистят само тази сграда, а и 120 данъчни служби, сградите на митниците и др, т.е, всички сгради принадлежащи на Министерството на финансите. Правителството казва, че с тяхното уволнение се спестявали пари, но истината е Министерството иска да предостави тези услуги на частни почистващи фирми (които са на първо място по укриване на данъци), чиито служители работят най-малко 8 часа на ден за 200-300 евро заплата. По този начин тези фирми печелят огромни печалби, а законните и сигурни работни места в сектора са на път да изчезнат.
Друга истина е, че в крайна сметка, борбата на чистачките не е само тяхна, а е симптоматична за положението в гръцкото общество и изхода от нея е много важен.
Провежданата в Гърция политика на „съкращения на разходите“, намаляване на заплатите, затварянето на училища и болници и пр, означават по-малко и по-лоши обществени услуги и разбира се това оставя свободен „терена“ за частния капитал, който иска да заграби обществените услуги. Посланието е ясно (ние в България го знаем много добре) – който може да плати, може да се възползва от тези услуги, който не може – да умира, да не ходи на училище, да ходи пеш и т,н.
Правителството и Тройката унищожават трудовите права в обществения сектор, което позволява в частния сектор да намаляват заплатите както си искат, да извършват колективни уволнения, да въвеждат многочасов работен ден. Всичко това създава “новия работник“ в Гърция – с ниска заплата, без подкрепа, без възможност за съпротива.
Солидарност с борещите се чистачки!
До победата!
На съдебното заседание на 23 септември 2014г, Върховният съд на Гърция е отложил окончателното си решение за февруари 2015г.
Екип на Без Лого по материали в гръцките медии.