TTIP

Франция иска окончателно прекратяване на търговските преговори между ЕС и САЩ, стана ясно от изявление на френският държавен секретар по търговията Матияс Фекл – „Американците не ни дават нищо, или само трохи“ – допълни той – „Вече няма политическа подкрепа във Франция за тези преговори“ и „Франция призовава за край на тези преговори“. Изказването на Фекл идва само ден, след като германският вицеканцлер Зигмар Габриел заяви, че постигането на споразумение по ТПТИ се е провалило, но „никой не го признава“.

През първите две години от заверата ТПТИ, което би било най-мащабното политическо и икономическо договаряне от Бретън Ууудс или създаването на ЕС насам, упорито се мълчеше по въпроса. Медиите и дежурните „анализатори“, коментатори и прочее пенкилери се правеха, че такова нещо не съществува. Когато критиците вдигнаха достатъчно шум, изведнъж всички се включиха в режим на лобизъм – като почнеш от Плевнелиев, Кунева, Митов, минеш през „патриота“ Джамбазки и стигнеш до ИПИ-та, БЛО-та и прочее удобни идиоти. Всички декларираха подкрепа за това споразумение, водещо се тайно между корпоративни лобита и отбрани бюрократи. Управляващите гордо заявяваха, че са готови да се подпишат под празен лист, без да се съобразяват с никого – точно както преди години подписаха АКТА. Хората, които сочеха рисковете за икономиката, за националния суверенитет, за околната среда, за демократичните процедури, за потребителските права, за здравните стандарти, за обществените услуги, за свободата на интернет, бяха обявявани за любители на конспиративни теории, за неориентирани левичари, за агенти на Путин и прочее. И сега ако работата наистина се разсъхне, какво ще правят лобистите? Ами нищо – пак ще почнат да се правят на ударени, все едно нищо не е било. Ще чакат следващото задание, в което ще използват безсрамно същите лъжи и опорни точки. А междувременно по всичко изглежда, че тихомълком ще влезе в сила „малкото“ ТПТИ с Канада – СЕТА, което е абсолютно същия дръвник.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


Warning: Use of undefined constant WSFL_TTL - assumed 'WSFL_TTL' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/bezlogoc/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack-pro/all_in_one_seo_pack.php on line 40

Warning: A non-numeric value encountered in /home/bezlogoc/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack-pro/all_in_one_seo_pack.php on line 40