Футболните тераси отдавна са място на политически сблъсък за младежите от работническата класа. Сблъсък, в който политическата доминация на десницата в глобален мащаб служи като предпоставка и за влиянието на крайно десните по стадионите. Но все пак антифашистите владеят много футболни стадиони по света. Представяме ви ТОП 10 на антифашистките ултраси в Европа.
1. ФК Санкт Паули – стадионът на Санкт Паули – Милернтор е почти в центъра на Хамбург, на няколко минути от известния Реепербан щрасе и в непосредствена близост до известния бастион на скуотърите – Хафенщрасе. Квартал Санкт Паули се превръща в гигантски скуотнат(окупиран) квартал през 80-те години на миналия век, като в един момент някои от скуотърите започват да ходят на мачове на ФК Санкт Паули, който от десетилетия е вторият отбор на Хамбург. Те вкарват антифашистките тенденции и знамената с „Череп и кости“, с които ФК Санкт Паули става известен и в рамките на едно десетилетие се превърнаха в най-разпознаваемите антифа ултраси в Европа.
2. ФК Клептън – Клептън е създаден през 1878 г. и е един от най-старите отбори във Великобритания. Те играят в Клептън E5, в продължение на 10 години, преди да се преместят на изток във Форест Гейт E7 (странното е, че така и не променят името си) и заемат това, което ще се превърне в известния Old Spotted Dog Ground (Игрището на Старите Кучета). До края на Аматьорската епоха (1960 г.) Тоните са един от най-големите аматьорски отбори във Великобритания, спечелвайки пет пъти Аматьорската купа, въпреки че последната от тях е през 20-те години. Клубът няма фактически никакви фенове през 70-те години на миналия век. Няколко безстрашни местни левичари, анархисти и антифашисти започнаха да възстановяват клуба в началото на 2010-а, и днес, упоритите Скафъл Ултрас на Клептън са вероятно най-антифашистката агитка в Англия.
3. Марсилия – големия пристанищен град Марсилия, втория по големина във Франция, представлява една вряща тенджера от различни народи и култури – фанцузи и провансалци, италиански и испански бежанци от фашизма на Франко, алжирци и коморанци, мюсюлмани и евреи. Така че, едвали за някого е изненада, че Марсилия отдавна е крайно-ляв, антифашистки град. Неговите Velodrome Ultras са върли антифашисти, както и South Winners!
4. Бешикташ – Ултрасите на Бешикташ се наричат Carsi (Чарши). Докато символа на анархизма, А в кръг, за съжаление, не е индикатор, че всички фенове са анархисти, то те поне със сигурност са предимно антифашисти. По време на протестите Гези Парк срещу Ердоган през 2013 г. феновете на Бешикташ не само бяха в челните редици на протеста, но също така изиграха ключова роля при обединението на другите враждуващи ултраси от Истанбул, Фенербахче и Галатасарай, което позволи общото им участие в подкрепа на протестите. В района на Бешикташ в европейския Истанбул, фенове на Бешикташ издигнаха многобройни барикади, които държаха полицията извън квартала в продължение на седмици.
5. Райо Валекано – Райо [светкавица] са третият отбор на Мадрид, който е твърдо отбор на работническата класа – нещо като мадридския Уест Хeм или Милуол. И тъй като се намира в традиционно левичарските работнически квартали в Мадрид, валекашите, привържениците на Райо и техните ултраси Буканерос са преобладаващо леви, анархисти и антифашисти.
6. Омония Никозия – Гръцката и турската общности в Кипър считат себе си по-скоро за кипърци, отколкото за гърци или турци. Те бяха и все още са предимно комунисти. И така, когато ръководството на най-големият клуб на гръцката общност – Апоел излезе през 1948 г. с обръщение срещу комунистическите партизани, които помогнаха за освобождението на Гърция от нацизма и фашизма, левите футболисти, членове на клуба и поддръжниците се отделиха, за да създадат Омония. Клубът до този момент е яростно комунистически и антифашистки, и най-вече прочутите ултраси Gate 9.
7. Апоел Тел Авив – Почти всички еврейски спортни клубове в Палестина са създадени от синдикати или политически движения: Макаби за обикновените ционисти, Бейтар за крайно-десните ционисти и клубовете „Апоел“ [Работник] създадени от и за работниците от еверейската синдикална федерация. Апоел Тел Авив е най-успешният от клубовете на работниците, поддържайки силно съперничество със своите съседи Макаби в Тел Авив и Бейта Йерусалим, най-фашисткия и расистки клуб в Израел. Въпреки, че са открито антифашистки в контекста на израелското общество, ултрасите на Апоел не са особено критични към ционизма в Палестина.
8.Стандар Лиеж– Ultra Lei Inferno е една от по-слабо познатите антифа групировки (това може би се дължи на факта, че Лиеж не е толкова „готин“ като Хамбург), но всъщност е една от най-силните в Европа. Те са създадени през 1996 г. и са членове на европейската антифашистка мрежа ALERTA, правейки една от най-големите и най-добрите хореографии в Европа!
Пропуснали сте Ливорно.