Напоследък, в индустрията за компютърни/видео игри във Франция избухнаха множество конфликти. Работниците, изморени от нечовешките условия на труд, незаплатения извънреден труд (т.нар. „Изтискване“) и положението в сектора като цяло, формираха нов синдикат, наречен „Синдикат на работниците и работничките в сферата на видеоигрите (STJV)“. В своя сайт, синдикалистите от гейминг бранша пишат:
„Синдикатът на работещите в гейм индустрията (STJV) има за цел да създаде пакт за приятелство, солидарност и взаимопомощ между всички работници от сектора на видеоигрите. Досега не съществуваше структура, която да позволява на работниците от сектора на видеоигрите да се изразяват публично и колективно. В такава ситуация, обществото и правителството биха могли да чуят само гледната точка на малка част от индустрията (например мениджърите и собствениците). Освен това, асоциирането в рамките на един синдикат улеснява достъпа до помощ и информация, което ни позволява да защитаваме и подобряваме условията си на работа.
Интересите на собствениците на бизнес (работодатели, акционери, редактори) имат свои организации, чрез които интересите им са представени. И тъй като знаем, че интересите на собствениците рядко съвпадат с нашите, би било наивно и опасно да се съчетаят двете. Следователно, синдикатът STJV не представлява интересите на хората, живеещи от труда на другите.“
В момента, в Париж вече четири седмици продължава мащабна стачка в една от компаниите, която не е изплатила заплати на работещите. Ето какво пишат стачкуващите работници в своето официално изявление:
„Работниците в студиото за видео игри Eugen Systems стартираме стачка след неколкократно повтарящия се отказ на нашето ръководство да се ангажира да ни плати това, което заслужаваме, според договорите, които ги обвързват или да подпишат обещание да го направят.
Смятаме, че е наш дълг да предприемем действия, когато правата на нашите колеги са потъпкани, когато ръководството на компанията предпочита конфликта, пред преговорите. Знаем, че този случай ще вдъхнови много хора, и че е от жизненоважно значение да подкрепим тези, които излагат на риск кариерата си и благополучието си в името на колективния интерес.“
Създаването на синдикат и преките действия предприети от работниците са изключително позитивни инициативи, които, заедно с неотдавнашната (само)организация на работниците в така нареченета „гиг икономика“ (работещите за мобилни приложения като Deliveroo, Fedora, Uber и т.н.), предтавлява пореден пример за работници, които се самоорганизират и започват борба в „новите индустрии“.